niedziela, 15 grudnia 2013

Bobbici

Słowem przedsłowia: starałem się nie zdradzać fabuły - ale to trochę tak jakbym miał nie zdradzić fabuły Potopu... Jakby co co, to spoiler alert! Spoiler alert!!!

Odnośnie tytułu posta, ponoć tak właśnie niejaki Sean Connery kopnął w dupę złotonośną gęś: "Hobbici? Bobbici? Kto to, k.rwa jest???". Może to i lepiej? Czekałbym podświadomie, że zamiast różdżki wyciągnie swojego Waltera PPK. Potem jeszcze scena łóżkowa z Arweną i problem Śródziemia zostałby zażegnany raz na jutro. Ponieważ taki gest mogą mieć tylko szaleni ekstrawertycy - Sean, będąc normalnym Szkotem, nie przeżyłby ukatrupienia czegoś co dostarcza złotych jaj za darmo - szefostwo Metro Goldwin Mayer wyprodukowało drugą część historii spisanej na 320 stronniczkach. Daje to oszałamiające 107 stron na 161 minut...

Co mnie najbardziej irytuje w bieżących produkcjach filmowych, to "nadludzki wysiłek woli". Został on przesunięty poza granice absurdu tak daleko, że go nie widać. Posłużę się przykładem: kiedy oglądałem pierwszy raz finałową scenę "Commando", śmieszyło mnie, że trupy się biją. Bo ani Schwarzenegger, ani jego filmowy oponent nie mieli prawa przeżyć pierwszych ciosów, jakie sobie zadali. A gdy oglądałem to ostatnio w ramach "matko jedyna, znowu nic nie ma na 160 kanałach", stwierdziłem, że faceci są ospali i biją się jak pensjonariusze DOS "Zdrowy Stolec". Oto, do czego doprowadziły nas filmowe produkcje z Holywoodoo.

Wleźć w sidła łatwo - wyleźć trudno. Stąd Krasnoludy w pierwszej części przeżywały upadki, po których nawet z trolla zostałaby się jeno paczka gipsu. Krsnoludy, przypomnijmy, które gremialnie dostawały łomot od pozostałych ras, co stawia pod znakiem zapytania konieczność wprowadzenia smoka. Podejrzewam chęć ubawienia gawiedzi, bo do eksterminacji kurdupli wystarczyło by spotkanie z kilkoma orkami na czterometrowych wilkach. A w zasadzie z jednym wilkiem bez orka.

Dwójka jest lepsza. Największy plus, to postać Bilba. Zamiast Frodo, niedorzecznej cioty dostającej orgazmu praktycznie podczas każdego większego zagrożenia, tu mamy grzecznego subiekta nie-lubię-ale-jeśli-muszę-w-ryj-dać-mogę-dać. Do tego Krasnoludy jakoś tak mniej dostają łomot a bardziej go spuszczają - ogólnie, zdecydowanie na plus. A, i jeszcze Orlando - no ten w końcu jest Elfem, którego można się bać. Szczególnie z oczami coś mu zrobili - jest tam tysiące lat życia przekładające się na zimne okrucieństwo wobec wszystkich ze szpetnym ryjem.

Tu akuratnie Jackson - za Tolkienem - wprowadził kwalifikację prostą aż do bólu: ładny równa się dobry niewyobrażenie, jest tak dobry, że palce lizać; mniej ładny może mieć wątpliwości moralne, coś jak pryszczyki na dupsku, a zły wygląda jak donoszona ciąża z Fukushimy potraktowana wybielaczem. Jak motylek, to duszek-okruszek, jak pająk - to kurwadziad. W tej sprawie Orki powinny podnieść raban, bo to jest szpecizm w czystej postaci.

I wreszcie la-grande-finale: Bilbo okradający smoka. Smok mógłby być dziesięć razy mniejszy i dalej byłby nie do za.bicia. Ale nie jest. Jest nawet dwa razy większy niż dziesięć razy mniejszy... I w tym wszystkim najsłabsza rasa - jak nas do tego stara się przekonać przez dobre 4 godziny obu cześci Jackson - w liczbie sztuk dziesięciu, stara się go zabić. Jest to równie prawdopodobne jak istnienie smoków per se, więc czego się tu czepiać...

Smok mówi pięknym - zajebiaszczym wręcz - basem wydartym gdzieś spod wątroby, Bilbo się nie daje, Krasnoludy w końcu pokazały... no, że nie są Krasnoludzicami - ogólnie polecam. Ponad dwie godziny doskonałej rozrywki, w której wyjątkowo utrzymano stały poziom niedorzeczności. Rzadka rzecz.

Cała Pink Lady

PS. Wyczytałem u i10 następująca definicję jednego hobbajta: to osiem hobbitów.

16 komentarzy:

gospodyni pisze...

Zachęciłeś do obejrzenia (zwłaszcza kojego małżonka) :)

abnegat.ltd pisze...

Gospodyni, to troche taki filmowy WYSIWYG. Nie powinniscie sie zawiesc ;)

Anonimowy pisze...

Pomimo tak smakowitego opisu ;) nie czuję się zachęcona do obejrzenia, gdyż albowiem z zasady nie lubię tego typu filmów/literatury/łotewa...
Natomiast DOS "Zrowy Stolec" mięu zabił :D
Pani Lusi.

Anonimowy pisze...

Aaaa, a co u Kovalika i Trevora? Siedzą w tym lochu jeszcze?
nika

Anonimowy pisze...

Kiedyś mówiono na niedonoszony płód niedonosek. Tak mi się skojarzyło z tym donoskiem z Fukushimy ;-)
nika

abnegat.ltd pisze...

Pani Lusi, to jak z horrorami. Nie pojde, niezaleznie czy to arcydzielo - czy chala. Dla kazdego cos innego ;)

Nika, dla mnie nioski to takie kury znoszace jsja ;D
A Kovalik ma urlop. Poki co. Mam troche wolnego na Swieta, jak mnie nie daj Panie zlapie wena to splodze jakiegos trolla...

Sirith pisze...

Trudno żeby Smaug nie mówił pięknym basem - w końcu przemawia głosem Cumberbatcha. I do Freemana, i do Cumberbatcha mam sentyment od pierwszego odcinka "Sherlocka" produkcji BBC (zdecydowanie polecam). Zwłaszcza Freeman jako Watson daje radę.

abnegat.ltd pisze...

Sirith, spróbuję. Obejrzeć/oglądnąć ;)
Ale że Necromancera też? Atocipaltocik...

Sirith pisze...

Może nie będzie tak tragicznie. Każdy sezon "Sherlocka" składa się z szalonych 3 odcinków. Wprawdzie każdy odcinek trwa dobre półtorej godziny, ale jest ich mało, mają masę nawiązań i artystycznych wtrętów, a muzyka jest według mnie bardzo przyjemna dla ucha. Plus sezon wychodzi raz na dwa-trzy lata :P Możesz zdążyć po odcinku dziennie do Nowego Roku, w Nowy Rok wychodzi pierwszy odcinek trzeciego sezonu, a potem spokój na kolejne dwa lata. Oni się zwyczajnie artystycznie w tym serialu wyżywają...

basia pisze...

Te rewiry filmowe omijam szerokim łukiem... jak najszerszym...
Lecz Gospodarz dysponuje tak potężnymi i zróżnicowanymi wyrazowo ;/ mocami perswazyjnymi, że...
że...
Powinien się przerzucić na (np.) akwizycję sprzętu farmaceutycznego ;p (albo perfum nowych marek ;])... w PL.
I wówczas, zamiast nieustannego gale force wind, itepe atrakcji, miałby perspektywę sielsko-anielskich (około)Świąt, prawdziwego, staropolskiego Green Christmas...

*** * ***

Gdziekolwiek, jakiegokolwiek kolorytu nabiorą --- niech będą radosne, relaksujące, jedyne.
Tego życzę Gospodarzowi Blogu i jego Bliskim oraz wszystkim Czytelnikom Abnegata.Ltd.
Oraz oczywiście wszeeeelkiej pomyślności w Nowym Roku 2014!!!
Basia
:):):)

thalie pisze...

pierwsza część nie podobała mi się wybitnie, ale Twoja recenzja daje mi nadzieję na sensowność pójścia na drugą (co z racji mojego związku z Krasnoludem-tolkienfanem jest nieuniknione :)).

Green pisze...

Bobbici, bobbitami, ale...., ale korzystając z okazji, że mamy Święta, to Szanowny Panie wszystkiego co dobre, dla Ciebie i Twoich Bliskich.
Zdrowia i niech się dobrze wiedzie, a cała reszta jakoś się ułoży.
Po kociemu zupełnie - zawsze na cztery łapy.

Pozdr.
- e.

abnegat.ltd pisze...

Basiu, tegoroczne są zalewowo-powiewowe; na szczęście nie w North-East ;)

Drugie uderzenie Świątecznych huraganów ma nastąpić w piątek. Nie niepokił bym sie, gdyby nie polityka Ryanaira co do przebukowywania biletów ;D

Thalie, ja jestem = jak mówia tubylcy - freak; dla normalnych normalnych ten film w dalszym ciągu może być dziwny...
PS. Właśnie wyciągnąłęm spod choinki Sapkowskiego. Dzięki za recenzję :)

Anonimowy pisze...

Trzymaj się cieplutko i nie daj się zwiać. Coś czuję, że czas chwilę w ciepełku spędzisz.

p.

thalie pisze...

Abi, a myślisz, że ja tak do końca normalna jestem? Mam nadzieję, że nowy Sapek spodoba Ci się tak bardzo jak mnie. No, albo przynajmniej niech nie będzie rozczarowaniem po tej mojej wniebobiorącej recenzji ;)

Anonimowy pisze...

A ja właśnie odpępowiłem się od nowego Pilipiuka i jak coś się jeszcze bardziej nie schrznie to koniec roku spędzę w miłym nastroju.
Idę szukać S.

p.