czwartek, 23 czerwca 2011

Nie z tej Ziemi

- Abi, wpadłbyś na dół. Mamy pacjenta do przepukliny.

Ponieważ ostatnio preassessment przepuścił mi dwóch matuzalemów - ruszyłem z kopytka, nie zwlekając. Tak na marginesie, dobrym pytaniem jest, czy osiemdziesięciolatek, posiadajacy zimną przepuklinę co to mu wlata i wylata bez większych ceregieli, w ogóle powinien być operowany. Nie, żebym tu jakowyś starczyzm (konia z rzędem za przetłumaczenie ageizmu; nie mylić ze sterczyzmem, to zupełnie co innego) popularyzował, ale tak jak kobiety są słabsze fizycznie od mężczyzn a Murzyni biegaja szybciej od Białych - tak samo tkanka osiemdziesięciolatka nie goi się tak jak osiemnastolatka.

Wziąłem do rączki notatki służbowe i zacząłem wątpić w to co sie dzieje... Może faktycznie jestesmy w czarnej dziurze, wyprodukowanej przez CERN, słońce gaśnie a nasza cywilizacja zmierza w objęcia Miski Z Makaronem - ale to chyba jeszcze nie jest powód, by operować komuś przepuklinę w trakcie oczekiwania na resekcję guza płuc...

Normalnie - jak mleko. Zsiadłem się.

Poprosiłem grzecznie pacjenta, wyjasniłem, że z powodów raczej życiowych musi sobie rozwiazac problem w płucach a dopiero potem mysleć o innych operacjach i teraz siedzę. Jedno, co mi do łba przychodzi, to to, że chirurg o tym nieszczęsnym guzie nie wiedział w trakcie kwalifikowania pacjenta. Bo pozostałe wyjasnienia trącają sądem za narusznie dóbr osobistych.

8 komentarzy:

Młoda Lekarka pisze...

Abi sprawa jest prosta- toż to chirurg brzuszny był, a nie płucny.

"There is a hernia. I need to fix it..."

abnegat.ltd pisze...

Wlasnie xD
Beda mu d. zawracac jakas tam asystolia.

Kasia pisze...

Oj tam, chirurg prosty człowiek. Jest przepuklina? Znaczy cza naprawić. A że płuco be? Oj tam, oj tam, przecież od pachwiny do płucka daleko, nie ruszę. ;))

abnegat.ltd pisze...

Kasiu, raczej co to jest pluco...

Anonimowy pisze...

Uuu, a przeżyje tę resekcję płuc? o_O
nika

(KK) pisze...

Może stetryczyzm? :)
(A żeby opublikować ten komentarz każą mi wpisać sardism, to też coś złego musi być :D)

abnegat.ltd pisze...

Przesladowanie ze wzgledu na pletwy. To stara tradycja, jeszcze z czasow lotnictwa.

abnegat.ltd pisze...

Nika, dobre pytanie. Ale do zabiegu w day case center sie bedzie raczej miernie nadawal :|